kopek-diyet

Bugün, evcil köpeklerin yaklaşık %50 si kilolu ya da obez. Bu durum diyabet, osteoartirit, kalp hastalıkları ve kanser için zemin hazırlamaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ise uygun zayıflama programı ile kilo kaybını en ideal şekilde sağlayacak mama bulunması çok önemlidir.

Köpeğinizi zayıflama programına sokmak için, kalori alımı hesaplanmalı, hedef kilolar belirlenmeli, beslenme rutini oluşturulmalı ve bunun için doğru mama seçilmelidir.

Sağlıklı bir programının ilk haftada ki hedefi, canlı ağırlığın %2 sini kaybettirmektir. Ve bu doğrultuda veteriner hekiminiz hedef ağırlığı ve gerekli mama tüketimini hesaplar.

Haftalık kilo kontrolü ile programın sağlıklı ilerleyip ilerlemediği kontrol edilir. Hedef ağırlığa ulaşıldığında ise kiloyu sabit tutmak için yeni bir besleme programına başlanır.

Hepimiz biliyoruz ki mama kabına belirli bir miktarda yem koysanızda köpeklerin yediği şey sadece bu değil hatta bundan fazlasıdır. Yemek yerken yemeğinizi köpeğinizle paylaşmanız, dışarıda yabancıların severken verebilecekleri gıdalar kalori yönetimini aksatacak durumlardır. Bu nedenle bu program sırasında köpeğinizin sadece belirlenen mamayı belirlendiği miktarda yemesi önemlidir.

Kilo verme diyetinde kullanılacak mamadaki kontrol edilecek özellikler;

  • Besin yoğunluğu
  • Yüksek lif, düşük yağ oranı
  • L – Karnitin seviyesi
  • Antioksidan

Bu mamaların besin yoğunluğu kilo vermesini sağlayacak kaloride olacağı gibi aynı zamanda köpeğinizin günlük ihtiyacını karşılayacak seviyede vitamin mineral içermelidir. Aksi takdirde bunlardan eksik beslenen köpekte sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Yüksek lif, düşük yağ oranı mamanın iyi şekilde sindirilip hayvanın ihtiyacını kilosunu arttırmadan sağlar.

L-karnitin, hücrelere daha fazla yağ asidinin taşınmasına yardımcı olan, köpeklerde yağın depolanması yerine taşınmasına ve metabolize edilmesine yardımcı olan bir amino asittir. Bu nedenle kilo verme programı için mamada bulunan seviyesi önemlidir.

Kilo kaybı için formüle edilen mamaların, enerjiyi arttırdığı, enflamasyonu azalttığı ve gelişmiş metabolizmaya katkıda bulunduğu klinik olarak kanıtlanmış antioksidanlarla zenginleştirilmesi önemlidir.

Köpeğinizin Kilo Verme Planı için Beslenme Rutini Oluşturma

Veteriner hekiminizle birlikte çalışarak yavrularınıza doyurucu ve kilo almayı önleyen bir beslenme rutini oluşturmak önemlidir.

Köpeğinizin kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için izleyebileceğiniz birkaç ipucu:

  •  Veteriner hekiminizin yönlendirdiği yiyecek miktarını ölçün.
  • Serbest beslenme yerine gün boyunca daha küçük öğünler verin.
  • Diğer evcil hayvanların yiyeceklerine veya insan yiyeceklerine erişime izin vermeyin.
  • Kilo verme programı, sadece uygun mama ile yönetilecek bir program değildir. Uygun besleme rutiniyle beraber köpeğinizin ihtiyacı doğrultusunda uygun egzersiz programın da oluşturulmalıdır. Bu iki programın ortak yürütülmesiyle köpeğiniz sağlıklı bir şekilde istenen kiloya düşebilir.
  • Son olarak zayıflattığımız küçük dostumuzun sağlıklı şekilde hayatını devam ettirebilmesi için aylık kilo kontrolünü sürekli takip etmelisiniz.

Kategoriler

Tavsiye Edilen Yazılar

Son Yazılar

Son Yorumlar