kedi-kopek-alerji

Evcil Hayvanların Alerjilerini Tetikleyecek Durumlar

Evcil hayvanınızın, kendi yataklarından diğer evcil hayvanlarınıza kadar her şeye alerjisi olabileceğini biliyor muydunuz? Ne yazık ki, köpeğinizde ya da kedinizde alerjiye neyin yol açabileceğini bulmak uzun bir süreç olabilir. Özellikle evdeki alerjenlerle uğraşırken çok zor olabilir.

Toz Akarları

Toz akarları, küfler ve polenler evcil hayvanların duyarlı olduğu havadaki üç ana alerjendir. Her evcil hayvan farklı türde ve farklı derecede bu toz akarlarına maruz kalabilir ve alerjik reaksiyonlar gözlemlenir.

Yataklar

Evcil hayvanların yataklarında kullanılan meteryaller ve kumaş alerjik reaksiyona neden olabilir. Piyasada bulunabilecek hipoalerjenik yataklar var. Ancak evcil hayvanınızın kullandığı yatak türü kadar bu yatağın düzenli temizliği ve dezenfeksiyonu önemlidir. %100 pamuklu ürünlerin alerjik reaksiyona neden olma ihtimali çok düşüktür.

Diğer Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanınızın eve gelen yeni hayvanlara alerjisi olabilir. Bu yaygın bir alerji nedeni olmasada çözüm bulunamayan alerji olgusunda araştırılması gereken bir durumdur.

Kimyasal Cilt İritanları

Kimyasal içerikli şampuanlar , sabunlar ve koku giderici spreyler evcil hayvanlarınızda alerjik reaksiyona neden olabilir. Evcil hayvanınızın yatağını yıkadığınız deterjan ya da sabun bile alerjik reaksiyona neden olabilir.  Sürekli havuza girip yüzen bir köpekte oluşacak dermatitte , klorla muamele edilmiş havuz suyuna maruz kalmasından kaynaklandığı düşünülebilir.

Evdeki Bitkiler

Evcil hayvanlarınızın evdeki ve dışarıdaki birçok bitkiye alerjisi olabilir. Genellikle mevsimsel olarak ortaya çıkar bu durum. Hatta ev içindeki bitkiniz ne olursa olsun saksı toprağında barındırdığı küfler evcil hayvanlarınızda alerjiye neden olabilir.

Duman

Evcil hayvanların, özellikle kedilerin solunum tahriş edici olması nedeniyle dumana karşı çok hassastırlar. Hatta yemek pişirme dumanı dahil olmak üzere her türlü duman sorunlara sebep olabilir.Sigara içilen evde yaşayan hayvanların atopik dermatite yakalanma olasılığı daha yüksektir. Dumana alerjisi olan hayvanlarda diğer gözlemlenecek semptomlar solunum güçlüğü, sulu gözler ve hapşırmadır. Eğer hayvanınız bu semptomları gösteriyorsa derhal veterinerinize danışın.

Alerjik Reaksiyona Neyin Sebep Olduğu Nasıl Belirlenir?

Evinizdeki hayvanınızın evinizdeki bir şeye alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, her zaman bir eleme denemesi yapabilirsiniz. Evde deterjan, oda spreyi veya temizlik ürünlerini kontrol edin. Bu ürünleri değiştirip hayvanınızdaki değişimleri kontrol ederek alerjeni tespit edebilirsiniz.

Evcil hayvanınızda alerjiye neden olacak ürünleri çıkarmanın yanı sıra , ortamın iyi temizlenmesi , yatakların sık sık yıkanması ve doğal ürünler kullanılması önemlidir.

Sonuç olarak hayvanınızın alerjisini tespit edebilir ve buna neyin neden olduğunu belirleyebilirsiniz. Semptomların şiddetlenmesi durumunda ise derhal veteriner hekimize danışın

Kategoriler

Tavsiye Edilen Yazılar

Son Yazılar

Son Yorumlar